ההיגיינה הטבעית

הגדרות:
* היגיינה – שמירה על הניקיון מההיבט הבריאותי והרפואי. מקור המילה היגיינה במילה היגיאה – שמה של אלת הבריאות במיתולוגיה היוונית.
* היגיינה טבעית – בכל רגע ורגע בזמן, גם בבריאות ועוד יותר בזמן מחלה, הגוף מנקה ומסלק עודפי פסולת ורעלים מזיקים, שהצטברותם בגוף עלולה לגרום לנזקים. הצטברות הרעלים עלולה להיגרם על ידי הכנסת עודף פסולת ורעלים (בדרך כלל בעיקר בתזונה), ו/או על ידי התשת מערכות הגוף (חוסר שינה, לחץ נפשי, ודרכים נוספות) עד כדי ירידה ביעילות הניקוי.

doctors

האמונות הישנות ושיקויי פלא

לפי האמונות הרפואיות הישנות, המחלות מקורן בפגם בגוף או בתקיפה של הגוף – בעבר אלה היו שדים ורוחות שהואשמו במחלות, ולאחר מכן כשהתגלו החיידקים והוירוסים הואשמו הם במחלות. תפקיד הרופא היה ונשאר גירוש שדים, או חיידקים, באמצעות מכירת מוצרים, שיקויים, וטיפולים אלימים, שיעודם פגיעה בחיידקים ופגיעה באיברי הגוף, כדי לדכא את המחלה.

ברפואה האלופטית (שניצחה במלחמה הכלכלית-פוליטית שהתרחשה במאות השנים האחרונות בין הרפואות ולכן היא הרפואה הקונוונציונאלית) מדכאים את המחלות באמצעות רעלים כימיים; בנטורופתיה עושים זאת באמצעות צמחי "מרפא" רעילים, ובגישות האחרות יש שיטות אחרות. הנצחת והחמרת מצבו הבריאותי של החולה משרתת את האינטרס של הרופאים ותעשיית המחלות, מחזירה אליהם את לקוחותיהם, ומאפשרת למכור מוצרים ושירותים. ולכן ככל שרפואה מסוג מסוים יותר חסרת תועלת ומזיקה כך היא יותר מצליחה כלכלית וצוברת כוח כלכלי/פוליטי/שיווקי על פני הרפואות האחרות.

המהפיכה המדעית – המחלה היא החלמה

ההיגיינה הטבעית היא הגישה הכוללת את מכלול ההבנות המדעיות בתחום הבריאות. היא התפתחה בקרב רופאים לפני כ200 שנה, כשהמחקר המדעי שנעשה על גוף האדם (ביולוגיה, ביוכימיה, אנטומיה, פיזיולוגיה) החל להראות שהאמונות הישנות לגבי מהות המחלות אינן נכונות, והמחלות הן למעשה סדרות הגיוניות של פעולות חיוניות שהגוף מבצע כדי לסלק ממנו חומרים מזיקים, עודפי פסולת ורעלים (הקאות, שלשול, שיעול, התעטשות, פצעים, וכו'), ופעולות של תיקון של הנזקים שגרמו החומרים המזיקים (דלקות).

הגישה המודרנית, המדעית, ההיגיינה הטבעית, עוסקת בפתרון בעיות על ידי הסרת הסיבות. הסיבות הן בדרך כלל תזונה לא נכונה, ואורח חיים לא נכון, לחץ נפשי, או זיהום סביבתי. ואין מרפאים עם שיקויי פלא. תפקידו של יועץ הבריאות הוא לעזור לחולה למצוא את הסיבות למחלה, המקומות שבהם הופרו תנאי הבריאות, ולחזור לתזונה ואורח חיים טבעיים, המאפשרים לגוף לשמור על הבריאות ולסיים את ההבראה. זאת לעומת הגישה הרפואית הישנה, הסימפטומטית, העוסקת בתוצאות (ולמעשה בהפרעה לגוף להתמודד עם הסיבות, לרפא) ומתעלמת מהסיבות לבעיות הבריאות, ולכן למעשה מנציחה ומגבירה את הבעיות.

10590431_10152624691799214_7925662559778957397_nהרופאים דומים למנקים בחדר שבו הברז פתוח, אם יסגרו את הברז הגורם לשטפון לא תהיה פרנסה להם ולמוכרי המגבים והדליים. סביב האמונות הישנות לגבי מחלות התפתחה תעשיה חזקה של מחקר, הוראה, ובעיקר של שיווק מוצרים ושירותים לדיכוי המחלות, "תרופות", תעשיה ששולטת למעשה בתוכנית הלימודים של הרופאים ובמוסדות הרפואיים, רק מעט רופאים אחראיים ואמיצים, העזו – ומעזים עד היום – לבטא בקול רם את העובדות לגבי גוף האדם ומהות המחלות – רופאים כגון ד"ר טילדן, ד"ר לינדלר, ד"ר ביכנר-בנר, ד"ר טרול, ד"ר ג'קסון, וד"ר שלטון. הם נמנעו משיווק תרופות ומוצרים וטיפולים אחרים, והחלו לבחון את הסיבות למחלות, ותמיכה בחולים בשיפור התזונה ואורח החיים, תוך מנוחה מקסימלית לגוף. רופאים אלה וממשיכי דרכם היוו ומהווים אתה התנועה המכונה "תנועת הבריאות הטבעית" או "ההיגיינה הטבעית". הם גם כתבו ספרים והקימו מרכזים ללימוד מדעי הבריאות. הבולט בהם הוא ד"ר הרברט שלטון, שכתב מאות ספרים, ויעץ לעשרות אלפי חולים במרכז שהקים בארה"ב.
יצחק בן אורי, שלמד אצל ד"ר שלטון, והרופא ד"ר יוסף רזון, הביאו את הגישה המדעית לישראל, ויעצו לחולים בגישה זו. יצחק בן אורי גם תרגם וכתב ספרים בנושא, והעביר קורסים. אחד מתלמידיו, יובל אשרוב, הקים מכללה לבריאות טבעית. אנחנו לימדנו במכללה במסלול להכשרת יועצים לתזונה טבעית בגישת ההיגיינה הטבעית, והיום אנו מלמדים ב"מכללה הישראלית לתזונה ובריאות טבעית".